Narodowe Czytanie 2022

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej od 2012 roku. Gminna Biblioteka Publiczna w Tychowie uczestniczy w niej już od sześciu lat.

W tym roku przedsięwzięcie zostało zorganizowane we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Tychowie. Rok 2022 został ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego, dlatego też

do Narodowego Czytania wybrano tym razem ,,Ballady i romanse’’ Adama Mickiewicza. ,,Ballady i romanse’’ to utwory pisane ku przestrodze, z morałem, gdzie zło zostaje ukarane, ale jest mowa również o tym, że obok świata materialnego, znajduje się również świat duchowości- świat czucia i wiary.

Do wspólnego czytania ,,Świtezianki’’ zaproszono: Burmistrza Tychowa Roberta Falanę, Zastępcę Burmistrza Jacka Marcinkowskiego, Dyrektor Szkoły Podstawowej

w Tychowie Wiolettę Szwec, nauczycielkę języka polskiego Małgorzatę Wiktorską oraz Dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Tychowie Daniela Wacha. Uroczystość uświetnił swoją obecnością pan Paweł Kowalski Przewodniczący Rady Miejskiej w Tychowie oraz pan Jerzy Boczkowski przewodniczący Rady Kultury w Tychowie. Do wspólnych obchodów Narodowego Czytania w Gminie Tychowo przyłączyli się również uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Tychowie, którzy wystąpili na scenie we własnej interpretacji utworu ,,Romantyczność’’ A. Mickiewicza. Natomiast uczniowie Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Tychowie oraz Szkoły Podstawowej w Dobrowie przygotowali prace plastyczne, z których stworzono wystawę pt.: ,,Adam Mickiewicz i jego twórczość widziana oczami dzieci i młodzieży’’.

Serdeczne podziękowania kieruję w stronę wszystkich lektorów za piękną interpretację utworów Adama Mickiewicza. Dziękuję młodzieży LO w Tychowie: Nikoli Jóźwiak, Oli Łyszcz, Patrycji Ściborskiej, Oliwii Wawrzyńczyk, Michałowi Świątkowskiemu, Adamowi Kryczkowskiemu, Sebastianowi Wilkowi. Dziękuję również pani Annie Doroń, panu Maciejowi Rutkowskiemu, Pani Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Tychowie Lucynie Michalak oraz wspaniałemu zespołowi GOK.

Agnieszka Tomczyk Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Tychowie

Zdjęcia: Anna Węglarska